Festiwale tylko dla zaszczepionych

Cicha Rewolucja - szczepienia

Wakacje to czas dużych festiwali i wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu, które przyciągają miłośników muzyki z całej Polski. Po ubiegłorocznej przerwie do kalendarza imprez powróciło wiele koncertów, które będą mogły odbyć się w tym roku bez limitu osób. Jest tylko jeden warunek, który trzeba spełnić, aby móc uczestniczyć w festiwalu – w dniu wydarzenia należy być zaszczepionym dwiema dawkami przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Pierwsze komunikaty wywołały spore poruszenie wśród społeczeństwa, ponieważ zapis ten jest nie tylko niezgodny z prawem, ale przede wszystkim ogranicza wolność jednostki.

Granica wolności

Organizator wydarzenia nie może wymagać od nikogo ujawniania danych wrażliwych, a takimi są niewątpliwie dane o stanie zdrowia, przebytych chorobach czy przyjmowanych lekach i szczepieniach. W rzeczywistości więc organizator może jedynie wystąpić z prośbą o dobrowolną deklarację o zaszczepieniu, jednak nie jest w stanie w żaden sposób zweryfikować tej informacji w zgodzie z obecnym stanem prawnym. Wiele osób tego rodzaju segregację pojmuje jako odbieranie wolności. Zwolennicy powszechności szczepień argumentują z kolei, że wolność jednostki ograniczona jest wolnością drugiej osoby, dlatego należy izolować osoby, które nie są zaszczepione do czasu osiągnięcia odporności zbiorowej.

Artyści mówią „NIE” segregacji

Wiele wydarzeń kulturalnych nie zajęło w tej sprawie stanowiska, natomiast wybrzmiały już pierwsze głosy sprzeciwu przeciwko segregacji sanitarnej ze strony środowiska artystów. Kultura i sztuka powinna łączyć a nie dzielić, dlatego nie dziwi to, że temat jest tak żywo dyskutowany przez społeczeństwo.

Festiwale tylko dla zaszczepionych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry