Demokracja w Polsce: czy jest zagrożona?

Cicha Rewolucja - demokracja

Demokracja w Polsce

Nie da się ukryć, że głośno wyrażane wątpliwości związane z funkcjonowaniem demokracji w Polsce od co najmniej sześciu lat pojawiają się na niespotykaną dotąd skalę w przestrzeni publicznej. Wielu komentatorów, zarówno z prawej, jak i z lewej strony sceny politycznej, podkreśla, że demokracja w Kraju nad Wisłą nie była w tak opłakanym stanie co najmniej od czasu początków transformacji. Dlaczego tak jest? Eksperci podają co najmniej kilka podstawowych powodów:

  • Łamanie Konstytucji i porządku prawnego: obóz rządzący albo łamie ustawę zasadniczą, albo cynicznie ją wykorzystuje do realizowania swoich celów politycznych bez konsultacji społecznych (lub jakichkolwiek innych: nocne głosowania sejmowe itd.);
  • Marginalizacja wielu różnych grup społecznych, przede wszystkim kobiet (ograniczanie praw reprodukcyjnych) i osób nieheteronormatywnych (strefy wolne od LGBT i wszechogarniająca homofobia);
  • Fanatyzm religijny: forsowanie ustaw, które mało mają wspólnego z utrzymaniem świeckiego statusu państwa, a które dążą de facto do tego, aby wprowadzić w Polsce dyktat jednego wyznania religijnego.

Wyżej wymienione powody to nie wszystko. Buta i pogarda władzy daje o sobie znać na różne sposoby, a przykłady można by mnożyć, wszystko jednak dotyczy jednej kwestii: demokracji. Demokracja nie polega tylko i wyłącznie na tym, że obywatele głosują na tych, którzy będą reprezentować ich interesy i poglądy w parlamencie. Demokracja to także władza, która znajduje się pod kontrolą obywateli (dzięki sprawnemu działaniu instytucji kontroli), nie zaś odwrotnie.

Demokracja w Polsce: czy jest zagrożona?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry