Państwo świeckie

Cicha Rewolucja - laicyzacja

Czy Polska się laicyzuje?

Czy Polska to jeszcze katolicki kraj? A może tak jak niemal każde zachodnie społeczeństwo europejskie Kraj nad Wisłą po prostu się laicyzuje? W pandemicznej rzeczywistości ludzie skupieni byli na bardzo wielu kwestiach, więc kwestie związane z obyczajowością, a konkretnie: religijnością, mogły im umknąć.

Liczba wiernych, którzy regularnie (czyli co najmniej raz w tygodniu w niedzielę) biorą udział w mszach, sukcesywnie się zmniejsza. Coraz więcej osób rezygnuje z przynależności do Kościoła Katolickiego poprzez dokonywanie aktów apostazji, a uczniowie w liceach masowo rezygnują z uczestnictwa w lekcjach religii. Czy w Polsce zachodzi cicha rewolucja?

Przyczyn tego stanu rzeczy może być na pewno wiele, ale jednej z nich nie da się pominąć: oczywistym dla wielu faktem jest to, że wybory wygrane przez partię rządzącą sprowadziły Polskę na bardzo prawicowe tory, głównie zaś ideologicznie. Z tego między innymi powodu wielu ludzi poczuło, że nie ma dla nich miejsca, że jedynie jedna (prorządowa) opcja polityczna czy religijna jest słuszna, więc zaczęli aktywnie oddzielać się od Kościoła Katolickiego, by okazać sprzeciw.

Również obyczaje uległy zmianie, w tym oczywiście te dotyczące relacji międzyludzkich. Więcej jest w Polakach otwartości i to się nie zmienia, mimo tego, że rządowa telewizja usilnie stara się na to wpłynąć. Rośnie nowe pokolenie Polaków, dla których sprawy sprawiedliwości społecznej, otwartości, tolerancyjności i laickości będą niesamowicie istotne, a słowo „demokracja” nie będzie tylko pustym sloganem.

Państwo świeckie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry