Ponownie o wolności

Cicha Rewolucja - wolność

Wolność: naczelna idea partii libertariańskich

Czym jest libertarianizm? Jedna z definicji mówi o tym, że jest to zbiór doktryn i filozofii (zarówno politycznych, jak i ekonomicznych), które wolność (osobistą, ekonomiczną, czasem również obyczajową) stawiają najwyżej w swojej hierarchii wartości i najwyższą wartość w polityce.

Na polskiej scenie politycznej jedną z partii, które można umiejscowić najbliżej libertarianizmu, jest partia KORWiN, założona przez Janusza Korwin-Mikkego. Niestety przez wypowiedzi swojego lidera partia nie zyskuje zbyt dużego poparcia. Partia KORWiN jest oczywiście jedną z partii tworzących koalicję Konfederacja Wolność i Niepodległość (Konfederacja Wolnościowcy i Narodowcy), nazywaną skrótowo Konfederacją, ale to właśnie twarz tej partii koalicyjnej w osobie Janusza Korwin-Mikkego, jest często przyczyną niepowodzenia.

Korwin-Mikke jest znany z ostrych, ciętych i bardzo często szowinistycznych wypowiedzi, które jedni biorą za świętość (zadeklarowani i wieloletni wyborcy Janusza Korwin-Mikkego), a inny albo za mowę szaleńca, albo za coś niesamowicie śmiesznego. Między tymi grupami mało jest miejsc na umiarkowanych sympatyków, a to oznacza, że słowo wolność czy libertarianizm może się Polakom i Polkom wcale tak dobrze nie kojarzyć.

Czy jest się czego obawiać? Czy partie libertariańskie dążą do tego, jak mówią ich przeciwnicy, żeby sprywatyzować wszystko i według reguł absolutnie wolnego rynku układać również życie polityczno-obyczajowe? A może są to po prostu hiperbole przeciwników politycznych, którzy chcą zdyskredytować Konfederację w oczach potencjalnych wyborców?

Ponownie o wolności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry