Wolność

Cicha Rewolucja - wolność

Dla każdego człowieka, wolność stanowi jedną z najważniejszych wartości. 

Pytanie jednak brzmi – Czym tak naprawdę jest wolność?

Według definicji ustalonej przez społeczeństwo: wolność to brak jakiegokolwiek przymusu, możliwość podjęcia każdego wyboru, działanie według własnej woli.

Wolność sama w sobie ma prowadzić nas do pożądanego celu, nie będąc przez nic ograniczonym.

Obecnie, podstawowe i najpopularniejsze pojęcia wolności widać w polityce. Mowa tu oczywiście o pewnych wolnościach wyznań, sumienia czy wolność uczestniczenia w życiu publicznym.

Czy wolność jest dobra?

Słowo to kojarzone jest raczej pozytywnie przez ogół społeczeństwa. Ludzie bardzo często ulegają kuszącym pojęciom takim jak wolność finansowa, wolność słowa czy wolność religijna. 

Nie wiele osób jednak dostrzega pewne zagrożenia wolności.

Wolność często może być idealnym argumentem pozwalającym innym na manipulacje. Oferowanie wolności w zamian za coś stanowi pułapkę w dzisiejszym świecie.

Na przykład weźmy wolność finansową. Przeglądając Internet nierzadko można natknąć się na oferty różnych kursów, które w kilku szybkich krokach oferują nam pełną wolność finansową. Kupując kurs u takiej osoby, w krótkim czasie jesteśmy w stanie zarabiać takie pieniądze, żeby nigdy nie musieć chodzić do pracy. Brzmi zachęcająco, prawda?

Wolność musi być wspierana innymi wartościami.

Pozostawiona sama sobie, wolność może być zarówno zbawienna jak i zgubna. By osiągnąć pełnie szczęścia, musi ją wspierać przede wszystkim rozum.

 

Wolność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry