Afera – czyli w jaki sposób nie należy rządzić

Afera za aferą. Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2015 roku proklamowane było poprzez wytykanie wszelkich afer poprzedniego rządu oraz obietnicą, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie dopuści się tego typu działań. Niespełna sześć lat później możemy weryfikować te zapewnienia i z przykrością odkryjemy, że tak źle chyba jeszcze nigdy nie było.

Cicha Rewolucja - Afera

Afera za aferą

Zanim zaczniemy wyliczanie poszczególnych afer warto wspomnieć, że politycy nie mogą żyć ponad prawem, które sami stanowią. Są to osoby, które uzyskały mandat zaufania od społeczeństwa. Wiąże się on ze służbą i godnym reprezentowaniem narodu. Przymykając oko na wątpliwie moralne działania jakiegokolwiek polityka z racji jego przynależności do jednej czy drugiej partii sami doprowadzamy do ich bezkarności. Dlatego też należy głośno mówić i pisać o wszelkich aferach, a następnie wywierać presję – tylko w ten sposób można zbudować świadomość obywatelską.

Przedstawione afery nie będą w porządku chronologicznym, a sama ich ilość wystarczyłaby na napisanie grubej książki. Dlatego też z subiektywnego punktu widzenia wybraliśmy tylko te najważniejsze.

Afery ministra Szumowskiego

Zacznijmy od dosyć świeżej sprawy, czyli afery związanej z byłym ministrem zdrowia, czyli Łukaszem Szumowskim. Jego kadencję zastała pandemia, którą rzeczony minister postanowił wykorzystać i :

  • zakupił maseczki bez certyfikatów, które nie nadają się do użytku za kwotę 5 milionów złotych od instruktora narciarskiego. Sprawą zajmuje się CBA,
  • kupił 1200 respiratorów od firmy handlarza z bronią, które w praktyce nie dotarły do Polski. Firma nigdy wcześniej nie działała na rynku medycznym, a samo zamówienie zostało opłacone kwotą w wysokości 100 milionów złotych,
  • ministerstwo zapłaciło 47 milionów złotych za 365 tysięcy testów na COVID-19 firmie związanej z działaczem PiS. Jeden test kosztował 128 złotych, podczas gdy rzeczona firma sprowadzała je z Turcji za kwotę około 34 złotych za sztukę.

Oczywiście Pan Szumowski nie został pociągnięty do jakiejkolwiek odpowiedzialności.

2 miliardy złotych na TVP

Wiele sektorów publicznej gospodarki wymaga dofinansowania (na przykład edukacja lub służba zdrowia). Pomimo apeli obywateli oraz opozycji, aby przeznaczyć 2 miliardy złotych na onkologie Prezydent Andrzej Duda oraz partia rządząca postanowili je przekazać na rzecz telewizji publicznej, która tak de facto publiczna jest wyłącznie z nazwy. W skrócie rządowa tuba propagandowa otrzymała dotację w wysokości 2 miliardów złotych rocznie. Co więcej podczas publicznej debaty na temat tej dotacji w sejmie posłanka Joanna Lichocka pokazała obraźliwy gest w stronę opozycji. Za kwotę 2 miliardów złotych można zatrudnić 1683 pielęgniarek płacąc im 3960 złotych miesięcznie, czyli medianę zarobków. Na 25 lat. O konieczności reformy służby zdrowia można przeczytać w programie cichej rewolucji.

Cicha Rewolucja - Afera

Wybory za 70 milionów złotych, które się nie odbyły

Skoro jesteśmy już przy marnowaniu publicznych pieniędzy nie sposób nie wspomnieć o wyborach kopertowych organizowanych przez Jacka Sasina za kwotę 70 milionów złotych, które się nie odbyły. Zacznijmy od tego, że wybory organizuje Państwowa Komisja Wyborcza, nikt inny nie ma takiego prawa. Niestety rząd PiS najwyraźniej o tym zapomniał. Pomimo braku podstawy prawnej (o czym orzekł wojewódzki sąd administracyjny 15 września 2020 roku) Jacek Sasin przystąpił do przygotowywania wyborów korespondencyjnych, na co wydano prawie 70 milionów złotych. Wybory się nie odbyły, a winnych do dzisiaj nie ma.

Afera radiowej Trójki

Po przejęciu władzy przez PiS wolność w radiowej trójce była stopniowo ograniczana. Pracownicy narzekali na postępującą cenzurę. Apogeum tego miało miejscy, gdy krytyczna wobec rządu piosenka Kazika Twój ból jest lepszy niż Twój wygrała listę przebojów. Utwór został zdjęty z oficjalnej strony internetowej radia, a później podejmowano próby jej cenzurowania. Ostatecznie wieloletni pracownicy stacji zaczęli z niej odchodzić i w ten sposób radiowa trójka stała się kolejną tubą propagandową.

Afera Stanisława Piotrowicza

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, niejaki Stanisław Piotrowicz okazał się być prokuratorem podczas stanu wojennego. Oskarżał wtedy działaczy opozycyjnych za ich pracę na rzecz wolnej Polski. Dzisiaj dzięki PiS Piotrowicz jest sędzią w Trybunale Konstytucyjnym.

Afera majątku Mateusza Morawieckiego

Premier rządu PiS, czyli Mateusz Morawiecki według mediów przed wejściem do polityki większość swojego majątku przepisał na żonę, dzięki czemu nie musiał go upublicznić w zeznaniach majątkowych. Morawiecki prawdopodobnie ukrył głównie nieruchomości, jednak nie wiadomo co jeszcze może ukrywać premier.

Cicha Rewolucja - Afera

Afera miesięcznic Smoleńskich

Partia Jarosława Kaczyńskiego regularnie organizuje tzw. miesięcznice Smoleńskie. Ich koszty regularnie rosną i według dziennikarzy w samym 2017 roku organizacja kosztowała skarb Państwa około 4,5 miliona złotych. Nikt nie wie, czemu Państwo ponosi tak ogromne koszty związane z tymi wydarzeniami, ani z jakiego powodu muszą one odbywać się tak często.

Afera ułaskawienia Mariusza Kamińskiego

Na początku swojej prezydentury Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego, który został skazany za nadużycia jakich dopuścił się jako szef CBA. Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego gdy wyrok sądu jeszcze się nie uprawomocnił, a decyzję tą skrytykował Sąd Najwyższy. Szereg ekspertów w zakresie prawa ma poważne wątpliwości co do możliwości podjęcia takiej decyzji przed uprawomocnieniem wyroku.

Niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Wyroki wydawane przez Trybunał Konstytucyjny w 2015 oraz 2016 roku były niepublikowane przez rząd Beaty Szydło pomimo konstytucyjnego obowiązku. Świadkowie potwierdzili, że była to osobista decyzja Beaty Szydło, jednak pomimo ewidentnego złamania prawa prokuratura Zbigniewa Ziobry odmówiła przesłuchania byłej premier i całkowicie umorzyła śledztwo. Do dziś nikt nie poniósł odpowiedzialności za te działania.

Ustawa antyaborcyjna

Pomimo środka pandemii Trybunał Konstytucyjny magister Julii Przyłębskiej postanowił całkowicie zakazać aborcji poprzez orzeczenie ustawy jako niezgodnej z konstytucją. Szczególnie kontrowersyjny jest fakt, że zakaz ten obejmuje również sytuacje, w której płody są nieodwracalnie uszkodzone i nie mają żadnych szans na przeżycie. To działanie wywołało protesty w całej Polsce, które były niejednokrotnie brutalnie tłumione przez policję. Plan liberalizacji aborcji można znaleźć w programie cichej rewolucji.

Opłacane trolle w Internecie

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Oxfordzki w ramach projektu Computational Propaganda Project PiS w latach 2015-2017 korzystało z opłacanych internetowych trolli, którzy mieli za zadanie promować działania rządu i krytykować opozycję w Internecie. Tego typu działania oraz nagonka telewizji publicznej mogły pośrednio przyczynić się do zabójstwa Pawła Adamowicza w 2019 roku.

Afera nawałnicowa

W 2015 roku przez Pomorze przeszły niebezpieczne nawałnice, które niszczyły wsie oraz całe lasy. Rząd przez 3 dni kompletnie nie reagował na prośby samorządów oraz ludności o pomoc. Co więcej wojewoda pomorski Dariusz Drelich powiedział wtedy, że „wojsko nie jest od sprzątania gałęzi”. Ostatecznie akcje porządkowania terenów przeprowadziły samorządy oraz miejscowi mieszkańcy.

Przekop Mierzei Wiślanej

Rząd PiS na przekór ekologom, opozycji oraz ekspertom z Komisji Europejskiej postanowił zrealizować kosztowny projekt przekopu Mierzei Wiślanej. Nie licząc kosztów utrzymania ma on kosztować ponad miliard złotych, a eksperci wskazują, że prawdopodobnie nigdy on się zwróci. Koszty budowy stale rosną, a zapowiadane przez rząd pokłady bursztynów wydobyte podczas przekopu są znacznie poniżej oczekiwań.

Cicha Rewolucja - Afera

Protesty przedsiębiorców

Podczas rządów PiS Polacy niejednokrotnie wyrażali swoje niezadowolenie planowanymi zmianami. W tym również coraz bardziej obciążeni przez podatki przedsiębiorcy, którzy podczas pandemii nie otrzymywali wystarczającej pomocy od Państwa. Podczas pokojowych protestów przedsiębiorców policja wielokrotnie i brutalnie pacyfikowała protestujących używając do tego nieuzasadnionych środków. Powoływali się na wprowadzone bezprawnie obostrzenia pandemiczne. Wykazał to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 marca 2021 roku dotyczący ograniczenia w zakresie przemieszczania się. Zmiany w zakresie podatków jak i sądownictwa można znaleźć w programie cichej rewolucji.

Afera Centralnego Portu Komunikacyjnego

CPK to głośno zapowiadany przez rząd projekt budowy portu lotniczego w odległości 40 kilometrów od Warszawy. Po pierwsze ekonomiści mają spore wątpliwości co do opłacalności takiej inwestycji. Wynika to z bliskości portów lotniczych w Warszawie oraz w Łodzi. Kolejną kontrowersją jest fakt, że nie wykopano nawet jednej łopaty ziemi pod ten projekt. Pomimo tego CPK posiada zarząd, który pobiera niemałe wynagrodzenie. Jak podają media spółka wydała już ponad 30 milionów na wynagrodzenia. Jest to szczególnie szokujące w obliczy pandemii i kryzysu gospodarczego.

Afera mailowa

Jak się okazało Minister Michał Dworczyk podczas wymiany poufnych i tajnych rządowych informacji korzystał z prywatnej skrzynki pocztowej. Rosyjskim hackerom udało się uzyskać dostęp do poczty Michała Dworczyka i w ten sposób weszli w posiadanie tych informacji. Największe kontrowersje w tej sprawie dotyczą braku zaufania do służb przez polityków PiSu, które odpowiedzialne są za bezpieczną wymianę informacji w rządzie.  Jak informuje RMF dostęp do sejmowej poczty mają także byli pracownicy.

Afera – czyli w jaki sposób nie należy rządzić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry