Czym jest wolność?

cicha rewolucja - wolność

Dla każdego człowieka, wolność stanowi jedną z najważniejszych wartości. 

Pytanie jednak brzmi – Czym tak naprawdę jest wolność?

Według definicji ustalonej przez społeczeństwo: wolność to brak jakiegokolwiek przymusu, możliwość podjęcia każdego wyboru, działanie według własnej woli.

Wolność sama w sobie ma prowadzić nas do pożądanego celu, nie będąc przez nic ograniczonym.

Obecnie, podstawowe i najpopularniejsze pojęcia wolności widać w polityce. Mowa tu oczywiście o pewnych wolnościach wyznań, sumienia czy wolność uczestniczenia w życiu publicznym.

Czy wolność jest dobra?

Słowo to kojarzone jest raczej pozytywnie przez ogół społeczeństwa. Ludzie bardzo często ulegają kuszącym pojęciom takim jak wolność finansowa, wolność słowa czy wolność religijna. 

Nie wiele osób jednak dostrzega pewne zagrożenia wolności.

Wolność często może być idealnym argumentem pozwalającym innym na manipulacje. Oferowanie wolności w zamian za coś stanowi pułapkę w dzisiejszym świecie.

Na przykład weźmy wolność finansową. Przeglądając Internet nierzadko można natknąć się na oferty różnych kursów, które w kilku szybkich krokach oferują nam pełną wolność finansową. Kupując kurs u takiej osoby, w krótkim czasie jesteśmy w stanie zarabiać takie pieniądze, żeby nigdy nie musieć chodzić do pracy. Brzmi zachęcająco, prawda?

Wolność musimy wspierać innymi wartościami

Pozostawiona sama sobie, wolność może być zarówno zbawienna jak i zgubna. By osiągnąć pełnie szczęścia, musi ją wspierać przede wszystkim rozum. Niestety w obecnych czasach wolność traktowana jest jako wartość sama w sobie. Będąc całkowicie wolnym nie musimy się nikim oraz nikim przejmować. Przecież wolność to wolność. Jeżeli chce się być naprawdę wolnym trzeba samemu narzucić sobie pewne ograniczenia. W końcu gdzie kończy się nasza wolność a zaczyna się wolność innej osoby? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Najważniejszy w tym przypadku jest kompromis, który pozwoli każdej osobie zachować maksimum swobody nie ingerując w swobodę innej osoby.

Trójpodział władzy

W tym miejscu konieczna jest ingerencja państwa, które pełni rolę arbitra tworzącego prawo. Jednak samo stworzenie odpowiednich przepisów nie sprawi, że wszyscy będą ich przestrzegać. Do egzekwowania prawa potrzebne są także niezawisłe sądy, które ocenią czy zostało ono naruszone oraz policja która je wyegzekwuje. Bez tych trzech elementów pełna wolność mogłaby okazać się największym przekleństwem oraz zagrożeniem.

 

Czym jest wolność?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry