Demokracja nie jest dana raz na zawsze

cicha demokracja

Demokracja nie jest dana raz na zawsze

Mówi się, że demokracja jest bardzo niedoskonałym systemem politycznym, ale najlepszym, jaki wymyślono. Demokracja w Polsce natomiast jest szczególnie podatna na wszelkie zagrożenia, które mogą się pojawiać, ponieważ jest stosunkowo młoda. Ma zaledwie ponad trzydzieści lat, nie tak, jak demokracja Brytyjska czy Szwedzka i stoi przed nią wiele wyzwań.

Jednym z największych jest szeroko rozpowszechniona w polskim społeczeństwie postawa obojętności wobec wydarzeń politycznych. Obojętni politycznie obywatele nie mogą aktywnie przyczyniać się do kształtowania polskiego społeczeństwa, a to z kolei oznacza, że część obywateli po prostu nie uczestniczy w żaden sposób nawet w tak prostych, wydawałoby się, wydarzeniach jak wybory do parlamentu. Nieobecność tak dużej grupy ludzi w życiu politycznym zwiastuje, niestety, nieprzyjazną przyszłość polskiej demokracji. Ugrupowania, które spróbują ją w jakiś sposób nagiąć, nie spotkają się ze zdecydowanym oporem większości obywateli. Dla sporej części obywateli będą to po prostu kolejne przepychanki partyjne.

Innymi zagrożeniami, które czyhają na polską demokrację, są tendencje występujące w jej głównym nurcie. Dokładniej chodzi o coraz szersze poparcie dużych grup społecznych dla rządów tak zwanej silnej ręki, opartych na autorytecie jednego przywódcy. On to będzie w stanie rządzić krajem w sposób zdecydowany, sprawiedliwy, ale, mimo wszystko, autorytarny.

Demokracja wymaga kontroli, to jest trzecie wyzwanie polskiej demokracji, która wciąż nie wykształciła skutecznych metod kontrolowania władzy.

Jakie rozwiązania proponuje cicha rewolucja?

Jednym z najważniejszych założeń cichej rewolucji jest zwiększenie kontroli obywateli nad urzędnikami. Wyborcy powinni mieć prawo, w każdej chwili odwołać każdego polityka czy szeregowego urzędnika. Obecnie możliwe jest to tylko podczas wyborów, co oznacza, że tak możliwość pojawia się tylko raz na 4/5 lat. Dotyczy to jednak tylko części państwowych urzędników. Obecnie obywatele nie mają, żadnego wpływu na wybór dyrektorów szkół, szpitali czy urzędów. Powoduje to, że tacy urzędnicy czują się całkowicie bezkarnie. Rozwiązaniem tego problemu może być wprowadzenie głosowania elektronicznego. Poza usprawnieniem przeprowadzania klasycznych wyborów lokalnych, parlamentarnych oraz prezydenckich, można byłoby je wykorzystać także w innych przypadkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu urzędnik lub też kierownik urzędu mógłby zostać odwołany w każdej chwili jeżeli tylko uzbierałoby się wystarczająco dużo głosów. Pozwoliłoby to także zaktywizować osoby, które do tej pory unikały wyborów. W końcu kilka kliknięć jest znacznie mniej problematyczne niż wycieczka do lokalu wyborczego.

Demokracja nie jest dana raz na zawsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry