Lewica: słowo o rosnącym poparciu dla idei lewicowych

cicha rewolucja - lewica

Lewica: słowo o rosnącym poparciu dla idei lewicowych

Jeszcze dekadę temu poglądy lewicowe nie spotykały się z takim wzrostem poparcia, jakie spotyka je dziś. Sytuacja Polski jest o tyle interesująca, że przez czterdzieści pięć lat rządzili krajem komuniści. Taka sytuacji spowodowała, że aktualnie wszystko, co lewicowe jest przez przeciwników politycznych podpinane pod negatywnie pojmowany socjalizm lub nawet komunizm. Jednak pomimo tak negatywnej propagandy szczególnie wśród młodych ludzi lewica oraz jej idee powodują oddźwięk.

Idea

Większość z potencjalnych wyborców takich ugrupowań politycznych jak Lewica ma określony zestaw poglądów. Zawierają one  zarówno na kwestie obyczajowe, jak i te związane z gospodarką. W sferze obyczajowej chodzi głównie o:

  • rozdział Kościoła Katolickiego od państwa,
  • uznanie praw osób nieheteronormatywnych,
  • laicyzacja przestrzeni publicznej
  • zachowanie absolutnej wolności wyznania
  • ochronę praw człowieka.

W sferze ekonomicznej chodzi przede wszystkim o wyrównywanie nierówności społecznych, które dają się dość jaskrawo obserwować w Polsce.

Chodzi również o obciążenie najbogatszych Polaków większymi podatkami, aby wpływy do budżetu był większe, a Polska mogła rozwijać kanały pomocy socjalnej dla najbardziej potrzebujących i wykluczonych, organizowała nowe miejsca pracy, pomagała dbać o prawo nie tylko pracodawców, ale przede wszystkim pracowników.

Taki zestaw poglądów trafia do wielu ludzi i gotowi są oni owe poglądy głośno manifestować, nie tylko podczas protestów czy wydarzeń politycznych, ale również podczas wyborów.

Czy warto popierać skrajną lewicę?

Niestety poglądy lewicowe w czystej postaci są równie niebezpieczne co poglądy skrajnie prawicowe. O ile uznanie praw osób nieheteronormatywnych nie budzi większych zastrzeżeń to dostosowywanie do nich społeczeństwa już tak. Nie można zmieniać języka dla 1% społeczeństwa. Stawianie osobnych toalet dla każdej nowej opcji również jest szaleństwem. Każdy może się dowolnie identyfikować ale nie zmienia to faktu, że wśród ludzi istnieją tylko dwie płcie i żadna ideologia tego nie zmieni. Osoby LGBT powinny być traktowane jak wszystkie, co oznacza, że nie powinny być dyskryminowane ani faworyzowane.

Podobnie sytuacja wygląda w sferze ekonomicznej. O ile wyrównywanie szans oraz nierówności społecznych jest wspaniałą ideą o tyle robienie tego kosztem jednej grupy społecznej już nie. Nie powinno się karać ludzi pracowitych oraz operatywnych za chęć bogacenia się. Jeżeli ktoś osiągnął sukces finansowy to nie staje się od razu złym demonem niszczącym społeczeństwo i gnębiącym ubogich. Każdy powinien płacić takie same podatki niezależnie od posiadanego statusu ekonomicznego. Wspieranie biednych przez okradanie bogatych powoduje, że z kraju uciekają ludzie ambitni i zaradni a pozostają tylko społeczne pasożyty.

Lewica: słowo o rosnącym poparciu dla idei lewicowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry