Jak pandemia COVID-19 i wprowadzone obostrzenia wpływają na społeczeństwo?

cicha rewolucja - Covid-19

Pandemia

Informacje o wybuchu pandemii wywołały u większości osób prawdziwy szok. Nagle z dnia na dzień pojawiła się konieczność całkowitej zmiany swojego dotychczasowego życia. Jednych dotknęło to bardziej niż innych, ale każdy odczuł konsekwencje zaistniałej sytuacji. Rząd wprowadził bowiem obostrzenia, które miały za zadanie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jak jednak pojawienie się tych surowych zasad wpłynęło na społeczeństwo oraz czy pandemia została naprawdę dzięki temu powstrzymana?

Spowolnienie wzrostu gospodarczego

Przede wszystkim pojawiły się problemy związane z gospodarką, których nie będzie się dało szybko rozwiązać. Spora część branż została bardzo pokrzywdzona, mowa tu chociażby o gastronomii. Wiązało się to z utratą pracy przez ogromną ilość osób, niektórzy byli zmuszeni zamknąć swoje przedsiębiorstwa i poszukać w tych trudnych czasach innego źródła dochodu. Cała sytuacja odbiła się jednak najmocniej na turystyce. Być może będzie potrzeba nawet kilku lat, aby sytuacja gospodarcza powróciła do normy sprzed pandemii.

Konsekwencje izolacji

Aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, szkoły rozpoczęły nauczanie za pomocą Internetu. Wielu pracodawców zdecydowało się ograniczyć ilość pracowników w biurach, przez co część z nich musiała zdecydować się na pracę zdalną. Skutki takich rozwiązań to między innymi:

  • zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych i depresyjnych,
  • możliwość rozwinięcia się zespołu stresu pourazowego,
  • trudności w kontaktach z innymi ludźmi,
  • problemy związane z powrotem do normalności.

Oczywiście najmocniej wpłynie to na dzieci, gdyż ich umiejętności społeczne dopiero się kształtują. Izolacja może wywołać u nich stres, osłabienie funkcji poznawczych oraz sprzyjać rozwojowi nadwagi. Można więc mieć tylko nadzieję, że kiedy znów wróci wolność i będzie można żyć jak dawniej, to uda się jakoś odwrócić konsekwencje wprowadzonych obostrzeń.

Pandemia a rząd

W całym tym zamieszaniu najbardziej przerażająca jest postawa polskiego rządu.  Co zrobiła obecna władza zamiast próbować ocalić jak najwięcej osób oraz zminimalizować negatywny wpływ na gospodarkę? Wpadli na potworny pomysł zarabiania na obecnej sytuacji oraz realizowania swoich faszystowskich planów zaczerpniętych z III Rzeszy. Zaczęli coraz intensywniej odbierać nam kawałki naszej wolności. Kolejnym krokiem było przejęcie jak największej kontroli nad przepływem informacji, co starali się osiągnąć przejmując niezależne media za pomocą Orlenu. Próbowali także wyniszczyć klasę średnią oraz zamykając branże przejąć po jak najniższej cenie ich majątki. Dodatkowo pojawiły się dziesiątki afer związanych między innymi z respiratorami, szpitalami, szczepionkami oraz maseczkami. Ostatecznie okazało się, że rząd zdradził społeczeństwo i sprzedał je za 30 srebrników choć w tym przypadku pewnie było to ładnych kilka/kilkanaście mld PLN.

Jak pandemia COVID-19 i wprowadzone obostrzenia wpływają na społeczeństwo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry