Demokracja i kontrola, czyli słowo o mechanizmach kontrolujących władzę

demokracja i kontrola. Cicha Rewolucja

Demokracja i kontrola, czyli słowo o mechanizmach kontrolujących władzę

Czasem bywa tak, że ugrupowanie polityczne, które aktualnie utrzymuje się u władzy także nie przestrzega prawa. Decyduje się na wykonanie kroku, który z punktu widzenia wolności demokracji jest naganny. Powody mogą być różne, ale najczęściej jest to chęć dalszego utrzymywania się u władzy. Demokracja i kontrola są nierozerwalne. Aby demokracja mogła funkcjonować musi podlegać pełnej kontroli ze strony narodu czyli zwykłych obywateli.

W zdrowej i prawidłowo funkcjonującej demokracji istnieją instytucje, których głównym zadaniem jest kontrola rządzących. Ich zadaniem jest pilnowanie aby ci nie sprawowali władzy w sposób, który nie jest przewidziany przez prawo. Takie rozwiązanie sprawia, że politykom, nawet o zapędach autorytarnych, nie uda się rozmontować albo poważnie naruszyć zbudowanej w danym kraju demokracji. Dzieje się tak, ponieważ odpowiednie instytucje mogą w porę zareagować i przeciwdziałać antydemokratycznym działaniom partii politycznych. Co jednak jeśli obecna władza zacznie je powoli przejmować lub niszczyć? Co może powstrzymać dalsze działania takiego rządu?

Dlaczego trybunał konstytucyjny był taki istotny?

W Polsce sytuacja wygląda podobnie, jednak ostatnimi czasy coraz trudniej jest kontrolować poczynania władzy w sposób odpowiedni do okoliczności. To oznacza, że mechanizmy kontroli mogą nie wystarczyć, ponieważ będą zbyt słabe. Mogą one nie być w stanie odpowiednio zareagować i realnie przyłożyć się do zahamowania antydemokratycznych procesów. Niestety takie procesy już niewątpliwie w Kraju nad Wisłą zachodzą. W naszym kraju główny „bezpiecznik” jakim był trybunał konstytucyjny poległ jako pierwszy. Obecna władza całkowicie zniszczyła tą instytucję. Wpierw wbrew wszelkim przepisom wepchnęła tam swoich polityków. W następnym kroku pozbawiła ją autorytetu, aby na koniec całkowicie ignorować orzeczenia trybunału. W chwili gdy, komunistyczny prokurator zasiadł w jej szeregach, instytucja ta całkowicie upadła.

Ostatnia prosta do nazizmu i komunizmu

Obywatele bez pomocy tych instytucji mają albo bardzo utrudnioną, aby dochodzić swoich praw w związku z działaniami rządu. Dlatego tak ważne jest, aby stawały się one coraz mocniejsze, nie coraz słabsze, i aby nie wpływały na nie siły polityczne, które w danym momencie znajdują się u władzy. Konieczne jest zwiększenie wpływu oraz możliwości kontroli przez obywateli. Dotyczy to wszystkich trzech gałęzi władzy – ustawodawczej, wykonawczej oraz sądowniczej. Bez takiej zmiany w Polsce wiecznie będą rządzić dynastie byłych komunistów. Ich klany przejęły już niemal wszystko. Bez oporu ze strony ludzi, wkrótce staniemy się kolejnym niewolniczym państwem wyznaniowym.

Demokracja i kontrola, czyli słowo o mechanizmach kontrolujących władzę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry