Wolność i próby jej ograniczania

niewolnictwo, wolność, cicha rewolucja

Wolność i próby jej ograniczania

Wolność. Czym tak naprawdę jest w życiu publicznym i jak władza próbuje ją ograniczać? Wolność niewątpliwie wiąże się z możliwością realizacji takich praw człowieka jak prawo do wolności osobistej, do wolności słowa i wyznania. Dotyczy to także do wybierania swoich przedstawicieli do parlamentu. Wolność to również możliwość realizowania swojej seksualności bez obawy przed napiętnowaniem społecznym.

Współcześnie ugrupowania polityczne o prawicowym profilu ideologicznym coraz częściej dochodzą do głosu i władzy. Głosząc poglądy, które nie mają zbyt wiele z propagowaniem wolności. Wystarczy przyjrzeć się kwestiom związanym z prawami reprodukcyjnymi lub sytuacją osób nieheteronormatywnych. Prawa kobiet do decydowania o własnym ciele, do przerywania ciąży to jeden aspekt ograniczania wolności, drugim niech będzie przykład powstających w wielu miejscach Polski stref wolnych od LGBT.

To są jedynie bardziej jaskrawe przykłady, ale owe przykłady można by było mnożyć. Chodzi jednak głównie o to, że obóz rządzący, jaki by nie był, nie powinien mieć aż tak dużej władzy, aby móc ograniczać prawa wielu obywateli RP. Obywatele zazwyczaj negatywnie reagują na próby przeforsowywania jedynie słusznego obrazu życia społecznego, które wyklucza wszystkie inne. Dla ludzi wolność to po prostu możliwość życia po swojemu z poszanowaniem wolności innych ludzi. Niestety z każdym dniem, powoli i sukcesywnie tracimy ją. Politycy pod pretekstem ochrony społeczeństwa przed terroryzmem, imigrantami lub pandemią odbierają ją nam. Kawałek po kawałku zabierają nam możliwość decydowania o własnym losie. Często nie możemy już nawet publicznie wygłaszać naszych poglądów gdyż może się to skończyć w areszcie.

Niestety straciliśmy już tak dużo naszych praw, że często nie zauważamy jak odbierane są nam kolejne.  Najlepiej obrazuje to właśnie sytuacja LGBT. Nawet ktoś kto nie utożsamia się z tą ideologią ale lubi tęczowe kolory może być prześladowany. W naszym kraju obecnie nawet za samo posiadanie części garderoby z wzorem tęczy można zostać pobitym lub aresztowanym. To już nie jest wolność!

Wolność nie jest kategorią abstrakcyjną. Jest realną wartością, która dla ludzi ma szczególne znaczenie. Dlatego, między innymi, chcą jej bronić na różne sposoby i organizując się w różne grupy, te działające politycznie lub społecznie.

Wolność i próby jej ograniczania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry