Cicha Rewolucja
Wadliwa demokracja. Czy to problem wyłącznie nasz?
demokracja - cicha rewolucja
Demokracja

Wadliwa demokracja. Czy to problem wyłącznie nasz?

Na temat demokracji w Polsce zdania są co najmniej podzielone. Jedni twierdzą, że skończyła się ona dobrych kilka lat temu. Obecnie kraj znalazł się na otwartej drodze do autorytaryzmu i coraz bardziej oddala się od demokratycznego ustroju. Inni z kolei obejmują postawę wprost przeciwną. Przyjmują, że demokracja ma się jak najlepiej, bo przecież prawa jednostki zasadniczo nie są łamane, a opozycja ma się całkiem przyzwoicie. Jak to w końcu z tą demokracją jest? Jeszcze ją mamy, czy może to tylko mrzonka, a w rzeczywistości pożegnaliśmy się już z nią dawno temu? Również i w tym wypadku prawda leży pośrodku. 

Polska wyróżnia się demokracją wadliwą… podobnie jak Stany Zjednoczone lub Francja

Aby odpowiedzieć na kłopotliwe pytanie, zadane w tytule, warto powołać się na źródła naukowe, które są najpewniejszym rozwiązaniem dla wielu kwestii. Jak podają eksperci z Economist Intelligence Unit, Polska cechuje się ,,demokracją wadliwą”. Jednak w podobnej sytuacji znalazły się chociażby Stany Zjednoczone, Francja, Portugalia i Węgry. Nie da się jednak zaprzeczyć, że Polska wypadła w rankingach szczególnie słabo. Zajęła 50 miejsce, USA – 25, a Francja 24. Za nami znalazły się Węgry (56), zaś pierwsze miejsce objęła Norwegia.

Ze statystyk wynika, że tylko 8,4 ludności świata żyje w pełnych demokracjach. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim, jako społeczeństwo wiele pracy przed nami, za to sytuacja w Polsce nie jest aż tak krytyczna, jak mogłoby się niektórym wydawać.

 

Wadliwa demokracja. Czy to problem wyłącznie nasz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry