Wadliwa demokracja. Czy to problem wyłącznie nasz?
demokracja - cicha rewolucja
Demokracja

Wadliwa demokracja. Czy to problem wyłącznie nasz?

Na temat demokracji w Polsce zdania są co najmniej podzielone. Jedni twierdzą, że skończyła się ona dobrych kilka lat temu. Obecnie kraj znalazł się na otwartej drodze do autorytaryzmu i coraz bardziej oddala się od demokratycznego ustroju. Inni z kolei obejmują postawę wprost przeciwną. Przyjmują, że demokracja ma się jak najlepiej, bo przecież prawa jednostki zasadniczo nie są łamane, a opozycja ma się całkiem przyzwoicie. Jak to w końcu z tą demokracją jest? Jeszcze ją mamy, czy może to tylko mrzonka, a w rzeczywistości pożegnaliśmy się już z nią dawno temu? Również i w tym wypadku prawda leży pośrodku. 

Polska wyróżnia się demokracją wadliwą… podobnie jak Stany Zjednoczone lub Francja

Aby odpowiedzieć na kłopotliwe pytanie, zadane w tytule, warto powołać się na źródła naukowe, które są najpewniejszym rozwiązaniem dla wielu kwestii. Jak podają eksperci z Economist Intelligence Unit, Polska cechuje się ,,demokracją wadliwą”. Jednak w podobnej sytuacji znalazły się chociażby Stany Zjednoczone, Francja, Portugalia i Węgry. Nie da się jednak zaprzeczyć, że Polska wypadła w rankingach szczególnie słabo. Zajęła 50 miejsce, USA – 25, a Francja 24. Za nami znalazły się Węgry (56), zaś pierwsze miejsce objęła Norwegia.

Ze statystyk wynika, że tylko 8,4 ludności świata żyje w pełnych demokracjach. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim, jako społeczeństwo wiele pracy przed nami, za to sytuacja w Polsce nie jest aż tak krytyczna, jak mogłoby się niektórym wydawać.

 

Wadliwa demokracja. Czy to problem wyłącznie nasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry