Czy 500 plus było dobrym pomysłem? Socjalizm w czystej postaci

socjalizm, 500+, cicha rewolucja

Choć socjalizm nie nigdy nie sprawdził się w żadnym kraju to nie należy go demonizować.

Wszystkie realizowane przez Państwo programy społeczne, mające na celu poprawę jakości życia obywateli należy jak najbardziej doceniać. Nawet w momencie, gdy okazało się, że pierwotnych założeń takich programów nie udało się osiągnąć. Ich wprowadzanie pozwala na sprawdzenie pewnych modeli funkcjonowania społeczeństwa. Jednak dobrą praktyką jest weryfikacja funkcjonowania istniejących programów. Dzięki temu można było dostosować je do aktualnych warunków zarówno socjalnych jak i finansowych. Jednak jak zwykle okazało się, że socjalizm najzwyczajniej się nie sprawdza.

Socjalistyczne 500+ z perspektywy czasu

Obecnie możemy już podsumować jeden z flagowych programów społecznych rządu. Na temat programu 500+ obecnie krążą przeróżne, skrajne opinie w społeczeństwie polskim, jednak oficjalnie, żadna z partii politycznych nie chce się wypowiadać na jego temat w sposób negatywny z obawy przed wpływem na przyszłe wybory zarówno te lokalne jak i ogólnokrajowe. Wiadomo jest wszystkim, iż raz dane pieniądze o wiele trudniej zabrać. Niewątpliwie założenia programu miały charakter pozytywny. Głównym zamiarem miało być wsparcie rodzin, których nie było stać na wakacje dla dzieci lub dodatkowe zajęcia pozaszkolne.

Jednak w obecnej sytuacji Państwo dokłada się do wszystkich rodzin. Bez względu na sytuacje materialną, nawet tam gdzie dochody sięgają kilkunastu tysięcy na osobę i więcej. A w tym samym kraju na leczenie śmiertelnie chorych dzieci muszą być organizowane zbiórki społeczne. Państwa nie stać na refundację drogich leków więc rodzice muszą radzić sobie sami. Z takich to powodów, już u nie jednego obywatela rodzi się w umysłach cicha rewolucja z pytaniami jak długo jeszcze i czy nie da się z tym czegoś rozsądnego zrobić?

W obecnej sytuacji finansowej i politycznej programy tego typu należy zweryfikować i rozpatrzyć pod kątem celowości i zasadności rozwiązania. Naszym zdaniem całkowita ich likwidacja jest najlepszym rozwiązaniem. Programów tych nie da się usprawnić. W obecnej sytuacji sprzyjają one opuszczaniu rynku pracy przez bardzo wiele osób. Łatwiej jest robić dzieci niż uczciwie pracować.  Nie możemy dodać kryterium dochodowego, ponieważ dyskryminuje ono osoby dobrze zarabiające. Dodanie tego jako ulgi podatkowej dyskryminuje osoby samotne, które nie chcą lub nie mogą mieć dzieci. Jedynym rozwiązaniem jest pozbycie się ich. W ten sposób nie będziemy obciążać nikogo dodatkowymi podatkami aby sfinansować takie socjalistyczne programy. Dodatkowo wszyscy będą traktowani równo. Zarobki wzrosną a wiele osób dla których socjalizm jest sposobem na życie, w końcu wróci na rynek pracy.

Czy 500 plus było dobrym pomysłem? Socjalizm w czystej postaci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry